تبلیغات - خرید لپتاپ کارکرده  
   

حرفه‌ای‌ترین فوتبالیست تیم ملی ایران در جام جهانی 2014 برزیل، بهترین بازیکن ایران، بخت اول گلزنی تیم ملی و ... توصیفاتی است که در روزهای قبل از جام جهانی توسط رسانه ها مدام در وصفش به گوش می رسید و امروز یک لقب دیگر نیز به تمام آن توصیف ها اضافه شده است؛ گران قیمت‌ترین بازیکن تاریخ ایران.درست حدس زدید، صحبت از اشکان دژاگه است. مهاجمی که در فوتبال آلمان چهره شد و پس از 7 سال توپ زدن در فوتبال ماشینی ژرمن ها، راهی جزیره شده و دو سال هم در این کشور به میدان رفت تا تقریبا یک دهه از عمر فوتبالی خود را در اروپا سپری کرده باشد.

به گزارش تک گل، دژاگه در جام جهانی 2014 برزیل پیراهن تیم ملی ایران را بر تن کرد و به واقع بازی های درخشانی را برای تیم ملی به نمایش گذاشت و چه بسا اگر هر داور دیگری به جای داور صربستانی دیدار با آرژانتین بود، امروز به جرأت می توانستیم او را تأثیرگذار ترین بازیکن تیم ملی در مسابقه ای معرفی کنیم که به قول خودش حداقل یک امتیاز از آن میدان، حق ایران بود؛ حتی تأثیرگذارتر از لیونل مسی که به عنوان بهترین بازیکن جام جهانی نیز انتخاب شد.

با همه این صحبت ها و پس از درخشش در سرزمین قهوه، اشکان اما در تصمیمی غیرمنتظره مسیر فوتبالی اش را تغییر داد و راهی فوتبال آسیا شد، مسیر پرسودی که اگرچه خودش اعتقاد دارد علاوه بر سود مالی، هیچ‌گاه این انتخاب بر روی فوتبالش تغییری ایجاد نکرده و همچنان همان بازیکن متعصب و با صلابتی خواهد بود که طی یک دهه گذشته در اروپا بوده اما این نگرانی را در بین هواداران فوتبال ایرانی ایجاد کرده که مبادا فوتبال کُند قطری ها باعث افت بازیکنی شود که به تازگی در تیم ملی ایران جا افتاده و تا چندین سال حتی توانایی این را داشته تا خط حمله تیم ملی را بیمه کند.

اشکان این روزها به همراه تیم جدیدش یعنی العربی قطر در حال سپری کردن اردویی تدارکاتی در کشور آلمان است و در یکی از روزهایی که فشار تمریناتش سبک تر بود با او گفت و گوی مفصلی را در خصوص شرایط روز فوتبالی اش از جام جهانی گرفته تا دلایل انتخاب تیم قطری انجام داده و در جریان این گفت و گو حتی گریزی هم به مسائلی مانند تمدید قرارداد کارلوس کی‌روش، همراهی تیم ملی در جام ملت های 2015 آسیا و ... زدیم.

بازیکن خوش اخلاق و خوش تکنیک ایرانی که این روزها به خاطر به دنیا آمدن دومین فرزند دخترش از هر زمان دیگری خوشحال تر است با فراغ بال و در کمال آرامش و متانت پاسخگوی سوالاتی شد که این سوالات البته می تواند سوال هر فوتبالدوست ایرانی دیگری هم باشد.

متن گفت و گوی خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس به اشکان دژاگه را در زیر می خوانید:

*از عملکرد تیم ملی در جام جهانی رضایت دارم

 از جام جهانی 2014 برزیل شروع کنیم. ارزیابی کلی‌ات از این رقابت‌ها چیست؟ تیم آلمان توانست عنوان قهرمانی جام جهانی را به دست بیاورد.

فکر می‌کنم تیم ملی ایران در این رقابت‌‌ها نمایش خوبی داشت و خیلی خوب کار کرد. در دو دو بازی اول در جام جهانی به خصوص بازی دوم مقابل آرژانتین عملکرد بهتری داشتیم، هرچند که شکست خیلی بدی را مقابل این تیم تجربه کردیم. در واقع حق تیم ملی ایران و تمام بازیکنان ایران، کسب یک امتیاز از این دیدار و نتیجه تساوی بود که در نهایت این اتفاق نیافتاد.

برای بازی سوم اما وضعیت متفاوت‌تر بود. ما باید برای صعود به مرحله بعدی در دیدار مقابل بوسنی این تیم را شکست می‌دادیم که لازمه این کار حمله و بازی هجومی بود که در نهایت این سبک بازی تیم ملی، شانس‌های زیادی را نصیب بوسنی کرد که آنها هم از این فرصت‌ها بهتر استفاده کرده و در نهایت در دیدار سوم مرحله گروهی این بوسنی بود که مقابل ایران به برتری رسید.

در مجموع اینکه تیم ملی ایران در جام جهانی 2014 برزیل خیلی خوب کار کرد چراکه هیچ‌کس فکرش را هم نمی‌کرد که بتوانیم بازی‌های نظیر بازی با آرژانتین را انجام دهیم. در نهایت اینکه از نحوه بازی‌ تیم ملی رضایت دارم.

*قهرمانی جام جهانی حق آلمان بود

 آلمان هم در نهایت عنوان قهرمانی جام جهانی را به دست آورد.

قهرمانی جهان به واقع حق آلمان بود. آنها در تورنمنت‌‌های بزرگ همیشه قابلیت های خود را با رسیدن به مراحل پایانی رقابت‌ها به خوبی نشان داده‌اند و این بار هم واقعا حق آلمان بود که قهرمان جام جهانی شود.

*برای‌مان مهم بود که با روحیه خوبی وارد جام جهانی شویم

اگر اجازه بدهی در خصوص دیدارهای تیم ملی در جام جهانی با جزئیات بیشتری صحبت کنیم. از اولین دیدار با نیجریه برایمان بگو. کی‌روش گفته بود این دیدار برای تیم ملی ایران، تمام جام جهانی محسوب می‌شود و با نتیجه‌ای که به دست آمد به نظر می‌رسد مقابل نیجریه به هدفمان رسیدیم؟

درست است. تیم ملی ایران با یک بازی دفاعی و منطقی در دیدار اول خود در جام جهانی توانست مقابل نیجریه یک امتیاز به دست بیاورد، هرچند که در این دیدار هم یکی دو شانس هم برای گلزنی داشتیم که با بدشانسی تبدیل به گل نشد. در واقع در این دیدار از هرچیزی مهم‌تر این بود که بتوانیم به خوبی وارد جام جهانی شده و برای حضور در این رقابت‌ها خودی نشان دهیم. در نهایت اینکه جام جهانی را با کسب امتیاز آغاز کردیم و توانستیم با روحیه مطلوب‌تری برای دیدار دوم مقابل آرژانتین آماده شویم. اگر بازی اول را شکست می‌خوردیم، کارمان برای دیدار با آرژانتین به مراتب سخت‌تر می‌شد.

*صعود آرژانتین به فینال نشانه‌های خوبی را برای فوتبال ایران به همراه داشت

 در بازی دوم جام مقابل آرژانتین از دیدگاه هواداران ایرانی یک حماسه خلق شد و از دید بسیاری از کارشناسان، تیم ملی ایران حتی بهترین بازی تاریخ خود را ارائه کرد. جالب اینکه برای اولین بار پس از شکست، مردم ایران به خاطر بازی خوب تیم ملی برای جشن و پایکوبی به خیابان‌ها ریختند!

ابتدا در خصوص آرژانتین باید این نکته را یادآوری کنم که این تیم یکی از بهترین‌ تیم‌‌های دنیاست و دیدید که حتی توانست تا فینال جام جهانی هم صعود کند. صعود آرژانتین به فینال نشانه‌های خوبی را برای فوتبال ایران به همراه داشت که یکی از آنها این بود که تیم ملی ایران می‌تواند برابر تیم‌های قدرتمند و مطرح دنیا فوتبال پایاپایی را انجام داده و حتی مقابل این تیم‌ها دفاعی منطقی را به نمایش بگذارد و این یک نشانه بسیار مهم برای فوتبال ایران و مردم فوتبالدوست کشورمان بود. بنابراین معتقدم که مردم ایران بیشتر از کسب نتیجه از نحوه فوتبال تیم ملی و اینکه توانستیم مقابل تیمی مانند آرژانتین، فوتبالی زیبا را به نمایش بگذاریم، شادمان بودند و فکر می‌کنم دلیل جشن و پایکوبی آنها پس از دیدار با آرژانتین نیز به خاطر نمایش بازیکنان در زمین مسابقه بود.

*هرکسی به صحنه پنالتی شک دارد، یک بار دیگر فیلم مسابقه با آرژانتین را ببیند

به خاطر اینکه پس از جام جهانی، مصاحبه‌ای از شما منتشر نشده است، علاقه داریم بیشتر در مورد جزئیات دیدارهای تیم ملی در جام جهانی برزیل برایمان صحبت کنی. به طور مثال کمتر اظهارنظری از شما در خصوص پنالتی که بر رویتان در بازی با آرژانتین صورت گرفت، منتشر شد. از صحنه پنالتی که زابالتا روی تو کرد و داور اعتقادی به آن نداشت، برایمان صحبت کن. پس از گذشت حدود یک و ماه نیم از این مسابقات بهتر و دقیق تر می توان در مورد این صحنه صحبت کرد. آیا همچنان اعتقاد داری که آن صحنه پنالتی بود؟

پس از آن بازی صحبت زیادی در مورد صحنه فوق انجام ندادم، اما اگر کسی به آن صحنه شک دارد، می‌تواند یک بار دیگر فیلم مسابقه با آرژانتین را تماشا کند. آن صحنه 100 درصد پنالتی بود. زابالتا دیر به توپ رسید و هیچ‌گاه هم فکر نمی‌کرد که من زودتر از او به توپ برسم.

*اگر داور صربستانی پنالتی می گرفت، نتیجه دیگری رقم می خورد  

 اگر زابالتا تو را نمی‌زد، آن توپ را به گل تبدیل می‌کردی؟

خیر؛ چون به سمت دروازه نبودم و زاویه‌ام خیلی بسته شده بود، اما می‌توانستم یک فرصت بسیار خوب را برای تیم ملی ایران به وجود بیاورم.

اگر در میدانی مانند جام جهانی که داوران باتجربه‌ای در آن حضور دارند، یک داور چنین صحنه‌ای که روی من اتفاق افتاد را پنالتی نگیرد، دیگر چه حرفی می‌توان زد؟ آن هم در بازی مهمی مانند دیدار با آرژانتین. اگر داور صربستانی آن پنالتی را می‌گرفت، شاید بازی به یک شکل دیگر به پایان می‌رسید.

*تمام استادیوم پنالتی را دیدند جز داور

 خبر داری که برخی رسانه‌ها داور صربستانی دیدار ایران و آرژانتین را به عنوان بدترین داور جام جهانی 2014 معرفی کردند.

الان این موضوع را شنیدم. پس از این دیدار هرکسی این صحنه را دید بر پنالتی که روی من صورت گرفت صحه گذاشت. حتی رسانه‌های مختلف از جمله روزنامه‌ها و کارشناسان داوری در تلویزیون روی درست بودن پنالتی اتفاق نظر داشتند. وقتی همه استادیوم پنالتی را دیدند و فقط داور ندید، مشخص است که این داور به چنین عنوانی هم که گفتید می رسد.

*شکست از آرژانتین خیلی برایمان بد شد

 هیچ‌گاه حسرت نخوردی در حالی که می‌توانستیم آرژانتین را شکست دهیم، اما این تیم در دقیقه پایانی مسابقه توسط مسی حتی فرصت کسب نتیجه تساوی را هم از تیم ملی ایران گرفت؟ در این دیدار حتی یک ضربه سر هم زدی که با بداقبالی گل نشد.

به واقع چرا. این حق تیم ملی ایران بود که آن بازی را ببرد یا حداقل با حریف مطرحش مساوی کند. ما نیمه دوم شانس‌های بهتری نسبت به تیم ملی آرژانتین داشتیم و حتی ضربه سر من هم با بدشانسی گل نشد اما فوتبال، بازی لحظه‌هاست و دیدید که بازیکنی مثل مسی که می‌تواند هر ثانیه، نتیجه بازی را تغییر کند، یک بار دیگر این امر را ثابت کرد. با این تفاسیر خیلی این شکست برایمان بد شد.

*در مرحله حذفی، مسی همیشگی را ندیدم

 عنوان بهترین بازیکن جهان حق مسی بود؟

مسی در مرحله گروهی جام جهانی بسیار تأثیرگذار بود و گل‌های حساسی را برای آرژانتین به ثمر رساند اما به شخصه در بازی‌های حساس مرحله حذفی، آن طور که باید تأثیرگذاری این بازیکن و آن مسی همیشگی را ندیدم. البته این عنوان حق دو سه بازیکن دیگر از جمله آرین روبن که جام جهانی خوبی را پشت سر گذاشت بود. همچنین بازیکنان دیگری مثل کلوزه یا مولر از آلمان که بازی‌های خوبی را انجام دادند. البته مسی هم بازی‌های خیلی خوبی انجام داد و این طور نبود که بگوییم به هیچ وجه شایسته کسب این عنوان نبود.

 البته بعداً این طور عنوان شد که قرار بود بهترین بازیکن جهان از دیدار فینال انتخاب شود و شاید این انتخاب هم نوعی دلجویی از مهاجم آرژانتین بود.

شاید، البته ما دیگر از این مسائل خبر نداریم. با این حال پس از اینکه عنوان بهترین بازیکن جهان به مسی رسید، برای او خوشحال شدم چون واقعا مسی، مسی است و نمی‌توان او را با بازیکن دیگری مقایسه کرد.

*بهترین دوستم در فینال جام جهانی برای آلمان به میدان رفت

 حتماً در فینال هم طرفدار آلمان بودی؟

همین طور است. من طرفدار آلمان بودم چون هنوز خیلی از بازیکنانش را می‌شناسم و با آنها همبازی بوده‌ام. دوست خوبم بواتنگ نیز در فینال بازی کرد و خود من هم در این کشور بزرگ شده‌ام و مشخص است که باید طرفدار این تیم باشم.

*ایران، الجزایر، کاستاریکا و شیلی با قلبشان فوتبال بازی کردند!

 از بازی‌های ایران دور نشویم. برای ایرانی‌ها جالب بود که تیم ملی ایران در دیدار با آرژانتین هیچ‌گاه اسیر نام‌های بزرگ نشد و با این که قبل از این دیدار خیلی‌ها می‌گفتند مقابل مسی و یارانش کیسه گل می شویم، این اتفاق نیافتاد و اتفاقاً خیلی هم خوب بازی کردیم. به واقع چرا عملکردی که داشتید با انتظارات متفاوت بود؟

کی‌روش نه تنها برای این دیدار بلکه برای همه دیدارهای تیم ملی سعی می‌کند در خصوص همه موارد با بازیکنان صحبت کرده و بیشترین انرژی و انگیزه را به آنها بدهد. ما در دیدار با آرژانتین به خوبی دفاع کردیم و سعی کردیم بازی حریف را خراب کرده و مانع پاس‌های پیاپی آنها بشویم و فکر می‌کنم این موضوع، باعث شد تا مقابل آرژانتین بتوانیم عملکرد خوبی داشته باشیم. از طرف دیگر تمام بازیکنان تیم ملی چه آنهایی که بازی کردند و چه آنهایی که روی نیمکت نشسته بودند با تمام وجود و از اعماق قلبشان، خواستار کسب نتیجه‌ای خوب و آبرومند در این دیدار بودند که این موضوعی مهم برای هر تیمی در فوتبال امروز محسوب می‌شود. در فوتبال امروز اگر با قلبتان بازی کنید و در کنار آن هم بتوانید به خوبی از دروازه خود محافظت کنید، دیگر تیم کوچک و بزرگ معنا و مفهومی ندارد و در این صورت به طور حتم موفق خواهید شد.

در همین جام جهانی که سپری شد تیم‌هایی مانند کاستاریکا، یونان، الجزایر، شیلی، کلمبیا و حتی خود تیم ملی ایران نشان دادند که اگر با تمام وجود و قلبت فوتبال بازی کنی، به طور حتم موفق خواهی بود.

*در بازی با آرژانتین تا سرحد جان جنگیدیم؛ برای دیدار با بوسنی خسته بودیم

از بازی با بوسنی بگو. در این دیدار به واقع اسیر بدشانسی شدیم یا بوسنی را دست کم گرفته بودیم. چرا در این بازی با اینکه همچنان شانس صعود داشتیم از طراوت تیم ملی در دو بازی اول خبری نبود، البته عده‌ای هم گفتند که بازیکنان خسته بودند.

در آن دیدار بسیاری از عوامل دست به دست هم داد تا از بوسنی شکست بخوریم. استرس پیروزی و گل زدن برای صعود در کارمان تأثیرگذار بود و ما در برنامه های هجومی کمی عجول بودیم. البته در این دیدار بازیکنان هم خسته بودند چون در دیدار با آرژانتین دوندگی زیادی داشتیم و تا سرحد جان در این دیدار برای موفقیت جنگیدیم. البته در بازی آخر، بوسنی هم چیزی برای از دست دادن نداشت و برای این دیدار با آرامش به زمین آمد و به نظر من بازی با چنین تیم‌هایی که نتیجه برایشان اهمیتی ندارد، بسیار سخت است و این عامل هم در شکست مان تأثیرگذار بود.

*به تمام مردم دنیا نشان دادیم که تیم ملی و فوتبالیست هایی خوبی در ایران داریم

 جام جهانی 2014 چه درس و دستاوردی برای تیم ملی ایران داشت؟

در این جام به تمام مردم دنیا نشان دادیم که ایران، تیم ملی و فوتبالیست‌های بسیار خوبی دارد. خود من به شخصه از عملکرد تیم ملی و بازیکنان در این جام جهانی رضایت دارم. امیدوارم در آینده بتوانیم همین طور با کی‌روش در مسیری که در آن قرار داریم، پیشروی کرده و حتی بازی‌های به مراتب بهتر از جام جهانی را از تیم ملی ایران به نمایش بگذاریم.

*نمی‌‌دانم استدلال آدم‌هایی که می‌گویند کی‌روش برود، چیست

 این روزها موضوع تمدید قرارداد کی‌روش سر و صدای زیادی را در فوتبال ایران به پا کرده است. در حال حاضر در فوتبال ایران دو جو یکی به سود کی‌روش و یکی به ضرر وی راه افتاده و عده‌ای از جمله هواداران فوتبال ایران معتقدند باید کی‌روش بماند و عده‌ای دیگر از منتقدان می‌گویند که او دیگر دستاوردی برای فوتبال ایران ندارد و بهتر است از تیم ملی رفته و جای خود را به مربی دیگری بدهد. نظر خودت چیست؟ دوست داری کی‌روش بماند؟

نمی‌‌دانم استدلال آدم‌هایی که می‌گویند کی‌روش برود، چیست؟! اصلا از این موضوع سر در نمی‌‌‌آورم. کی‌روش زحمات زیادی برای فوتبال ایران کشید و ما با وجود او در جام جهانی توانستیم بازی‌های به این خوبی را انجام دهیم و خودمان را آن طور که باید نشان دهیم. اگر کی‌روش قراردادش را تمدید کند کمک بزرگی از این پس برای فوتبال ایران خواهد بود.

*دفاع کردن در خون ماست!

 شاید انتقاد کارشناسان به کی‌روش بیشتر در این خصوص بود که برای حضور در جام جهانی به خصوص دیدار با بوسنی تیم ملی ایران پلن B (بازی هجومی و برنامه برای حمله) نداشت و برنامه‌های سرمربی تیم ملی در این جام برای ایران برنامه های تدافعی بود. آیا به واقع در تمرینات این طور بود و ما برنامه‌ای برای حمله نداشتیم؟

به هیچ وجه چنین چیزی را قبول ندارم. ما دفاع کردن در خونمان است و به همین دلیل می‌توانیم خوب دفاع کنیم و حتی در دیدارهای قبل از جام جهانی هم سازمان دفاعی تیم، عملکرد خوبی داشت. جالب اینکه در حالی این صحبت ها مطرح می شود که ما در نیمه دوم بازی با آرژانتین حتی بیشتر از حریف مطرح خود شانس و فرصت گلزنی داشتیم و خیلی خوب حمله می‌کردیم. شاید ما در جام جهانی دفاعی بودیم اما معتقدم که در فوتبال امروز باید تیم‌ها برای موفق شدن خوب دفاع کنند.

تیم‌هایی مثل رئال مادرید در گذشته فقط به حمله فکر می‌کردند اما این دست تیم‌ها هم امروز متوجه شده‌اند که اگر روی دفاع تیمی به صورت اصولی کار کنند، شاید چند فرصت گلزنی را از دست داده و کمتر هم گل بزنند اما در مقابل شانس‌شان برای موفقیت به مراتب بیشتر خواهد شد. فوتبال امروز اول از دفاع شروع می‌شود و ما سعی کردیم این اصل را به خوبی در جام جهانی به نمایش بگذاریم. ما در تمرینات برنامه‌های هجومی هم داشتیم و این طور نبود که فقط به دفاع فکر کنیم.

*از اینکه در جام جهانی به حقمان نرسیدیم، حرص می خورم!

 بعد از جام جهانی کدام بازی تیم ملی را دوباره دیدی یا دوست داری آن ببینی؟

شاید باورتان نشود اما هیچ‌کدام از بازی‌ها را اصلاً تماشا هم نکردم.

 چرا؟

چون خیلی ناراحت می‌شوم. حتی صحنه پنالتی را یک یا دو بار از تلویزیون برزیل تماشا کردم و دیگر آن را هم ندیدم. از اینکه حقمان نتایج دیگری بود و به آن نرسیدیم، حرص می‌خورم و عصبی می‌شوم!

*دلایل ناکامی انگلیسی ها در چند دهه اخیر

انگلیس هم نتایج ضعیفی در جام جهانی 2014 برزیل گرفت و در همان مرحله گروهی حذف شد. در این خصوص هم صحبت می‌کنی؟ چرا انگلیسیها چندین دهه است که نمی‌توانند در تورنمنت‌های معتبر موفق باشند؟

یکی از مشکلات انگلیسی‌ها این است که بازیکنان زیادی از ملیت‌های مختلف در لیگ این کشور بازی می‌کنند و همین مورد باعث می‌شود تا حتی بعضاً بازیکنان ملی‌پوش این کشور نیز روی نیمکت بنشینند. آنها بازیکنان بسیار خوبی دارند اما امروز در فوتبال مهم این نیست که شما در زمین چند بازیکن خوب داری، بلکه مهم این است که تمام تیم در زمین مسابقه خوب بازی کند و در واقع برای موفقیت شما باید یک تیم خوب داشته باشید و نمی‌توان فقط صرفاً به بازیکنان خوب بسنده کرد. در این مورد هم آلمان‌ از بهترین تیم‌ها محسوب می‌شود و به همین دلیل است که در سال‌های اخیر این تیم حداقل در جمع 4 تیم برتر تورنمنت‌‌های بزرگ حضور داشته است.

*تا قبل از جام جهانی به تغییر باشگاهم فکر نمی کردم

برسیم به فوتبال باشگاهی‌ات. آیا اصلی‌ترین دلیلی که باعث شد از فولام و لیگ انگلیس جدا شوی، سقوط این تیم بود؟

فولام تیم بسیاری خوبی است و خیلی حیف شد که از لیگ برتر سقوط کرد. در این خصوص باید توضیح بدهم که قبل از جام جهانی هیچگاه به تغییر تیم فکر نکرده بودم اما با پیشنهادی که از قطر رسید، سرانجام تصمیم گرفتم تا از این تیم جدا شوم. البته چنین مباحثی از جمله تغییر باشگاه در فوتبال طبیعی بوده و امکان جابجایی برای هر بازیکنی در هر سطحی وجود دارد.

*اینکه فوتبالم در قطر تمام می شود، تفکری اشتباه است

 اما در همین فصل گذشته به عنوان بهترین بازیکن فولام انتخاب شدی. بنابراین حداقل امیدواری‌ها با توجه به درخشش فصل گذشته‌ات و همچنین بازی‌های خوبی که در جام جهانی داشتی و البته سن و سالی که داری این بود که در فوتبال اروپا بمانی. اما در نهایت برخلاف پیش‌بینی‌ها تیم العربی قطر را انتخاب کردی.

من حدود 28 سالم است و تیم‌های بزرگ آلمان و انگلیس سعی می‌کنند که بازیکنان بسیار جوان را جذب کنند. بنابراین با سنی که در آن هستم باید آرام آرام به آینده‌ام فکر می کردم و تصمیمی که گرفتم هم بر اساس آینده‌نگری بود. البته این هم به این معنا نیست که با آمدن به العربی، می‌خواهم فوتبالم را در آسیا تمام کنم و خیلی‌‌ها این طور برداشت می‌کنند که با پیوستن به العربی قطر فوتبالم تمام خواهد ‌شد و در همین کشور هم از فوتبال خداحافظی خواهم کرد. در واقع استدلال این دسته از افراد را متوجه نمی‌شوم. من فوتبال خودم را می‌شناسم و در قطر هم همانطوری کار می‌کنم که همیشه در سایر کشورها کار کرده‌‌ام.

*امکان دارد روزی دوباره به فوتبال اروپا بازگردم

شاید استدلال این دسته این باشد که چون تیم‌‌های قطری به نسبت فوتبال اروپا، فوتبال کندتر و ایستاتری دارند، این موضوع روی فوتبالت تأثیر گذاشته و باعث شود فوتبالت خراب شود.

مشخص است که فوتبال قطر تفاوت‌هایی را با فوتبال اروپا دارد. من هفت سال در آلمان و دو سال در انگلیس بازی کرده‌ام و قهرمانی‌هایی را هم در آلمان کسب کردم و خیلی هم دوران خوبی را در فوتبال این دو کشور داشته‌ام. تا به امروز در دو تا از بهترین‌ لیگ‌های دنیا بازی کرده‌ام و دیگر با 28 سال سن باید شرایط برایم طوری رقم می خورد که بتوانم به آینده‌ام فکر کنم. البته بسیاری از بازیکنان بزرگ هم به فوتبال آسیا آمدند و پس از یکی دو سال دوباره به فوتبال اروپا بازگشتند. یک فوتبالیست هیچ وقت نمی‌داند چه اتفاقاتی در آینده فوتبالی اش برای او رخ خواهد خواهد و بر اساس همین غیرمترقبه بودن اتفاقات فوتبالی، من هم تیمم را تغییر دادم و به العربی قطر آمدم.

یعنی امکان دارد دوباره روزی به فوتبال اروپا بازگردی؟

چراکه نه.

*پیشنهاد العربی از لحاظ مالی هم به سودم بود

حالا چرا العربی را انتخاب کردی؟

پس از اینکه العربی به من پیشنهاد داد، خیلی به این پیشنهاد فکر کردم، البته مشخص است که از لحاظ مالی هم این پیشنهاد به سود من بود و از این لحاظ هم متضرر نخواهم شد. در این بین  این تیم از شرایط بسیار خوب و حرفه‌ای برخوردار است و یک مربی حرفه‌ای هم دارد. از سوی دیگر چند بازیکن مطرح از جمله پائولونیوی برزیلی و پابلو هرناندز اسپانیایی را جذب کرده‌اند که باعث شد تا در تفکراتم به این نتیجه برسم که انتخاب العربی، انتخاب خوبی برایم خواهد بود.

*سرمربی العربی پس از ماگات، حرفه ای ترین مربی ام بوده است

 از شرایطت در العربی بگو.

شرایط خوبی دارم و در حال حاضر اردوی تدارکاتی را در کشور آلمان به همراه العربی برپا کرده و زیر نظر دن پترسکیو، سرمربی مطرح رومانیایی این تیم که به واقع مربی خوب و حرفه ای است، مشغول تمرین هستیم. چندین سال با ماگات کار کرده‌ام و این مربی به دادن تمرینات دشوار و سخت معروف است. پس از ماگات، پترسکیو از حرفه ای ترین مربیان دوران بازیگری ام محسوب شده و خیلی خوشحالم از اینکه زیر نظر او در تیم العربی کار می‌کنم.

*قراردادم 4 ساله است، اما در مورد مبلغش صحبتی ندارم

رقم قراردادت هم سرو صدای زیادی در ایران به پا کرد و حتی چند رسانه اخباری را منتشر کردند که در آن تو به عنوان گران‌ترین بازیکن تاریخ فوتبال ایران معرفی شده بودی. می‌توانی از رقم قراردادت صحبت کنی؟

اگر اجازه دهید در مورد مباحث مالی و مبلغ قراردادم صحبت نکنم. رسانه‌ها در این خصوص مطالب زیادی می‌نویسند و همه از آن مطلع هستند اما باز هم تأکید می‌کنم که عوامل مختلف دست به دست هم داد تا العربی قطر را انتخاب کنم.

 قراردادت با العربی چند فصل است؟

قراردادم با العربی 4 ساله است.

*ماگات علاقه داشت در فولام بمانم، من می خواستم چالش جدیدی را تجربه کنم

 با توجود اینکه یک سال دیگر با فولام قرارداد داشتی، آیا از سوی این باشگاه هم با توجه به پیشنهاد وسوسه‌انگیز العربی برای جدایی تحت فشار بودی؟ چون سود خوبی از قرارداد جدیدت نصیب فولام می‌شد.

چندین سال با ماگات کار کرده و او شناخت خوبی از من داشت و این مربی همچنان علاقه داشت در فولام با من کار کند. مسئولان فولام نیز خواهان تداوم حضورم در این تیم بودند اما با آنها صحبت کردم و گفتم که علاوه بر اینکه پیشنهاد العربی یک پیشنهاد بسیار خوب برایم به شمار می‌رود، بلکه یک چالش جدید نیز برایم محسوب می‌شود و قصد دارم این چالش را هم تجربه کنم. به آنها گفتم 9 سال در اروپا بازی کرده‌ام و حالا می‌خواهم فضای جدیدی را تجربه کنم که خداراشکر در نهایت بر سر جدایی‌ام از این باشگاه خیلی خوب به توافق رسیدیم.

 به جز العربی از سایر تیم‌ها پیشنهاد نداشتی؟

در این مورد بهتر است با مدیر برنامه‌هایم صحبت کنید.

*فوتبال اروپا، حق بازیکنان ایرانی است

پس از جام جهانی برزیل روند لژیونرهای تیم ملی کمی نگران کننده بود و به جای اینکه چند بازیکن تیم ملی راهی اروپا شوند، حتی بازیکنانی مانند تو به آسیا بازگشته و شاید گوچی هم نیز برگردد. گفته می‌شود حتی این موضوع باعث نگرانی کی‌روش هم شده است.

تیم ملی ایران خودش را به خوبی در جام جهانی نشان داد و خیلی خوشحال می‌شوم اگر بازیکنان تیم ملی و به خصوص جوان‌تر بتوانند وارد فوتبال اروپا شوند. این حق فوتبالیست‌های ایران است که بتوانند در سطح اول فوتبال ایران بازی کنند.

*قطری‌ها با آوردن بازیکنان بزرگ به فکر جام جهانی هستند

 به نظرت چرا قطری‌ها تا این اندازه برای لیگ این کشور سرمایه‌گذاری کرده و سعی می‌‌کنند بازیکنان بزرگ را به لیگ ستارگان این کشور بکشانند.

فکر می‌کنم به خاطر برگزاری جا جهانی 2022 قطر، آنها قصد دارند شرایط لیگ حرفه‌ای کشور خود را تغییر داده و با انتقال بازیکنان بزرگ و مطرح به این کشور از شرایط بهتری برای لیگ حرفه‌ای کشور خود سود ببرند. بر همین اساس بازیکنان بزرگی که در گذشته با آنها در آلمان هم بازی بوده‌ام یا به لیگ قطر آمدهآند و یا در حال پیوستن به لیگ این کشور هستند. آنها با این کار لیگ خود را قدرتمند می‌کنند تا برای جام جهانی 2022 آماده شوند.

*با گوچی خیلی کم در مورد فوتبال صحبت می‌کنم

 از رضا قوچان‌نژاد خبر داری؟ با اینکه چارلتون شماره پیراهن او را اعلام کرده اما همچنان احتمال جدایی این بازیکن از تیم انگلیسی وجود دارد. در خصوص مقصد احتمالی رضا خبری داری؟

با هم در ارتباط هستیم و مدام با هم صحبت می‌کنیم اما واقعیت این است که خیلی در خصوص فوتبال خیلی کم حرف می‌زنیم. اگر گوچی را هم در قطر ببینم خیلی خوشحال می‌شوم.

*من و قوچان‌نژاد روال خوب گذشته خود را حفظ خواهیم کرد

زوج دژاگه و قوچان‌نژاد در تیم ملی به خوبی جا افتادند. در این مورد چه صحبتی داری؟ علاقمندان به فوتبال در ایران دوست دارند تا چند سال این زوج را در تیم ملی ایران ببینند.

رضا مهاجم بسیار خوبی است و از مدتی که به تیم ملی آمده، خیلی به این تیم کمک کرده است. در مورد او نظرم این است که اگر حتی رضا هم به قطر بیاید، 100 درصد فوتبال ما همان فوتبال گذشته خواهد بود و هیچ تغییری در شرایط فوتبالی ما ایجاد نخواهد شد و به روند خوب خود ادامه خواهیم داد. بنابراین اعتقاد دارم که فوتبالدوستان ایرانی از این بابت نباید نگران باشند چراکه ما همان روال گذشته را ادامه خواهیم داد.

*برای جام ملت‌ها با قلبم می‌آیم

دوباره به بحث تیم ملی برگردیم. اگر برای حضور در جام جهانی به تیم ملی دعوت شوی، حاضر به کمک این تیم خواهی بود؟

چراکه نه، اگر به تیم ملی دعوت شوم با افتخار این تیم را همراهی خواهم کرد و مثل همیشه با قلب و جان و دلم برای تیم ملی بازی خواهم کرد.

*در جام جهانی نشان دادیم از بهترین‌های آسیا هستیم

 در خصوص جام ملت‌های آسیا صحبت کن. توان قهرمانی در این رقابت‌ها را داریم؟

مطمئنم که می‌توانیم بازی‌های به مراتب بهتری را در جام ملت‌ها به نمایش بگذاریم. در حال حاضر از بهترین‌ تیم‌های آسیا هستیم و این موضوع را به خوبی در جام جهانی برزیل نشان دادیم. در صورت حفظ روال جام جهانی می‌توانیم با کارلوس کی‌روش قهرمانی آسیا را برای ایران به ارمغان بیاوریم.

*امیدوارم کی‌روش بماند اما هر مربی دیگری هم باشد، به تیم ملی می‌آیم

اگر کی‌روش در فوتبال ایران نماند، تو حاضر به همراهی تیم ملی هستی، چون عده‌ای می‌گویند به خاطر نام بزرگ کی‌روش شما به تیم ملی آمدی.

من برای کشورم، ایران فوتبال بازی می‌کنم و فرقی نمی‌کند چه کسی سرمربی تیم ملی باشد. من در فوتبال این طور رشد کرده‌ام و در فوتبال حرفه‌ای نیز این مسائل مطرح نیست. با این حال معتقدم که کی‌روش شناخت بسیار خوبی از فوتبال ایران و بازیکنان به دست آورده و می‌تواند با توجه به این مورد و تیم خوبی که درست کرده، کمک زیادی به تیم ملی کند.

 در پایان جا دارد تولد دومین فرزندت را هم تبریک بگوییم.

از شما ممنونم. دومین دخترم به تازگی به دنیا آمده و قرار است او را با نام آلیشا صدا بزنیم.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

مطالب مرتبط

تبلیغات در سایت ورزشی
تبلیغات - لپتاپ کارکرده
تبلیغات - طراحی بنر
تبلیغات - فروش دامنه
تبلیغات - گروه اینترنتی
تبلیغات - فون عروس و داماد