تبلیغات - خرید لپتاپ کارکرده  
   
هلنا کاستا، سرمربی سابق تیم ملی فوتبال زنان ایران به عنوان نخستین مربی زن در تیم فوتبال مردان تاریخ ساز شد. او با امضای قرارداد با تیم فوتبال کلرمون فرانسه رسما به‌عنوان سرمربی این تیم معرفی شد تا اولین زنی باشد که در سطح حرفه ای یک لیگ معتبر اروپایی، هدایت یک تیم مردان را برعهده می گیرد.
 
به گزارش تک گل، هلنا کاستای ۳۶ ساله که با موج حضور مربیان پرتغالی در فوتبال ایران حضور یافت و سرمربیگری تیم ملی بانوان ایران را برعهده گرفت حالا با جدا شدن از تیم ملی ایران قرار است به عنوان اولین مربی زن یک لیگ حرفه‌ای مردان تاریخ‌ساز شود.
 
زمانی که او در تیم ملی ایران فعالیت می‌کرد ناگهان با اتفاق جنجالی مواجه شد. اتفاقی که ابعاد جهانی یافت و در گزارشی که رسانه‌های خارجی از حضور او در لیگ فرانسه منتشر کرده‌اند به آن اشاره شده و آن اینکه چهار بازیکن تیم او مرد از آب درآمدند. حالا او که در تیم ملی فوتبال زنان ایران با چند مرد کار کرده بود قرار است در تیم کلرمون با سی و چند مرد همکاری کند.
 
سرمربی سابق تیم ملی فوتبال بانوان ایران تاریخ ساز شد
 
هلنا کاستا در باشگاه چلسی و زیر نظر مورینیو در سال 2005 تعلیم دیده، و سرمربگری تیم‌های ملی زنان ایران و قطر را برعهده داشته و بعد از چند سال حضور در خاور میانه بار دیگر به اروپا بازگشته تا تجربه جدیدی را در کارنامه خود ثبت کند.
 
باشگاه کلرمون فرانسه به طور رسمی خبر سرمربی گری هلنا کاستا را در تیم خود تایید کرد: " هلنا کاستا به تیم کمک خواهد کرد تا عصر جدیدی را پایه ریزی کند. او در باشگاه های صاحب نامی همچون سلتیک و بنفیکار کار کرده است که نشان از توانایی های گوناگون وی دارد."
 
کاستای پرتغالی قبل از چلسی سابقه حضور در آکادمی بنفیکا و سلتیک اسکاتلند را هم داشته است. او مدت ۱۳ سال در آکادمی بنفیکا فعالیت کرد و با این تیم دو بار قهرمان لیگ زنان پرتغال شد. سخنگوی باشگاه سلتیک اسکاتلند پس از این اتفاق انتخاب هلنا کاستا را به وی تبریک گفت: " ما از صمیم قلب به هلنا تبریک می گوییم. این یک موقعیت استثنایی برای اوست تا بتواند شایستگی هایش را به اثبات برساند. او برای ما کارهای بسیار ارزشمندی را انجام داده است و ما آرزو می کنیم که در شغل جدیدش موفق و پیروز باشد."
 
سرمربی سابق تیم ملی فوتبال بانوان ایران تاریخ ساز شد
 
کلرمون که در فصل جاری لیگ دسته دو فرانسه جایگاه چهاردهم را به خود اختصاص داد تصمیم گرفت که با پایان قراردادهافبک اسبق مونت پولیه یعنی رجیس برورد، هلنا کاستا را جایگزین وی‌کند. 
 
رمی دوگیمونت مهاجم کلرمون در مصاحبه با "اکیپ" پیرامون این انتخاب گفت: " واقعا از این انتخاب شگفت زده هستم. نه تنها من، بلکه همه ی بازیکنان بسیار شگفت زده هستیم. این یک تجربه ی بسیار خاص و استثنایی برای همه ی ما خواهد بود. من بسیار هیجان زده هستم تا ببینم در فصل آینده چه اتفاقاتی خواهد افتاد. بی صبرانه منتظر شروع فصل بعد هستم."
 
حضور هلنا کاستا در لیگ مردان فرانسه بازتاب‌های بین‌المللی فراوانی داشت و خیلی‌ها آن را تاریخ‌ساز دانستند و حرکت باشگاه کلرمون را ستودند. حالا باید دید که حضور کاستا در فوتبال حرفه‌ای می‌تواند آغازگر حضور بانوان در سطح اول مربیگری فوتبال مردان باشد یا خیر؟
 
سرمربی سابق تیم ملی فوتبال بانوان ایران تاریخ ساز شد
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
تبلیغات در سایت ورزشی
تبلیغات - لپتاپ کارکرده
تبلیغات - طراحی بنر
تبلیغات - فروش دامنه
تبلیغات - گروه اینترنتی
تبلیغات - فون عروس و داماد